Zdobycie pozwolenia na budowę nie jest sprawą prostą – wymaga przejścia przez sporą liczbę formalności i sporej dozy cierpliwości. Dlatego warto wiedzieć, jakie obiekty możemy postawić na swojej działce bez zdobywania pozwolenia na budowę. Dziś zajmiemy się jednym z ich rodzajów – mianowicie wolnostojącymi budynkami parterowymi.

Informacje na ten temat można znaleźć w art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Osobom, które nie przepadają za czytaniem prawniczego żargonu, możemy polecić także poradnik zatytułowany: “Co można postawić na działce bez pozwolenia na budowę?”, znajdujący się na stronie www.dzialkanadmorzem.pl. 

Polskie prawo mówi, że zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę są wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe). Jednak muszą one spełnić kilka ważnych warunków. Po pierwsze, ich  powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 25 m2. Ponadto łączna liczba tego typu obiektów znajdująca się na naszej posesji nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 

www.dzialkirekreacyjnenadmorzem.pl

 

Dodaj komentarz