O roślinach rosnących na naszych działkach myślimy zwykle w kontekście ich funkcji estetycznej, ewentualnie określamy je jako źródło pożywienia, cienia czy osłony przed wiatrem. Jednak ich działanie nie ogranicza się jedynie do tych ról. Dziś udowodnimy, że warto zapoznać się z pojęciem fitoremediacji.

Liście drzewa na tle nieba

Drzewa, krzewy i pnącza pełnią szereg istotnych funkcji na naszych działkach.

Nie podlega żadnym wątpiwościom, że drzewa i krzewy są przywiązane do miejsca, w którym rosną. Ponieważ bardzo często jest to zanieczyszczone, czy wręcz zatrute środowisko, musiały przystoswać się do istnienia w takich szkodliwych warunkach. Ich sposobem na przetrwanie jest właśnie fitoremediacja, czyli oczyszczanie środowiska ze szkodliwych i toksycznych związków organicznych i metali ciężkich.  Zjawisko to jest powszechnie wykorzystywane w miastach zakładaniu poprzez zakładanie parków i terenów zielonych, dlaczego więc nie skorzystać z niego na działce rekreacyjnej?

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na kilka gatunków drzew o dużych właściwościach fitoremesiacyjnych, takich jak lipy, brzozy, topole, klony i wierzby. Posiadają one zdolność stabilizacji groźnych dla naszego zdrowia pyłów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie plączy, które działają jako naturalne tłumiki hałasu i chronią przed pyłami na wysokościach, na których nie mogą tego zrobić drzewa.

www.dzialkirekreacyjnenadmorzem.pl

 

Dodaj komentarz