Bałtycka plaża

Pobyt nad morzem dostarcza nam ważnego dla naszego organizmu pierwiatska – jodu.

Przy okazji wyjazdów nad morze, często zdarza nam się słyszeć o jodzie. Jakie ma właściwości? Dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu? Czy własna działka rekreacyjna nad morzem może stać się osobistym uzdrowiskiem?

Dzienna dawka jodu, jakiej potrzebuje nasz organizm to 200 mikrogramów. Nie jest to wiele, ale nie należy bagatelizować konsekwencji, jakie na nasz organizm ma niedobór tego pierwiastka. Dlaczego jod jest tak ważny? Jego najważniejszą właściwością w odniesieniu do naszych organizmów jest fakt, że obudza on tarczycę do wytwarzania tyroksyny – hormonu regulującego przemianę materii wszystkich komórek. Tarczyca, poza tym, że odpowiada za ogólną przemianę materii, ma także wiele innych zadań. Reguluje wzrost i rozwój dzieci, rozmnażanie, funkcjonowanie mięśni i nerwów, rozkład białek i tłuszczów, wzrost paznokci i włosów oraz wykorzystanie tlenu przez wszystkie komórki organizmu.

Jakie są objawy niedoboru jodu w organizmie? U dzieci pojawić się może spadek zdolności koncentracji i zahamowanie rozwoju fizycznego. Natomiast długotrwałe niedoboru jodu u dorosłych mogą skutkować zaburzeniem funkcji rozrodczych oraz problemami z donoszeniem ciąży u kobiet.

Nie należy bagatelizować zdrowotnych skutków pobytu nad morzem, a zwłaszcza roli jodu dla naszego organizmu. W odpowiedzi na pytanie zawarte na początku naszych rozważań możemy napisać – tak, własna działka nad morzem to z pewnością idealne miejsce na podreperowanie stanu naszego zdrowia.

www.dzialkirekreacyjnenadmorzem.pl

 

Dodaj komentarz